Bilgisayar Bakım Kontrol Listesi Nedir?

Bilgisayar, hayatımızda en çok kullanılan elektronik makinedir ve çevrimiçi olarak indirilebilecek çok sayıda medya ve içerikle, veri birikimi nedeniyle yavaşlayabilir ve tepkisiz hale gelebilir. Bilgisayar bakım listesi, bilgisayarınızı ilk günkü haline getirmenize yardımcı olabilir.

Çoğu bilgisayar kullanıcısı farkında değildir, ancak PC’nizi her açtığınızda, e-postalarınızı okuduğunuzda, yeni dosyalar oluşturduğunuzda, yeni belgeler okuduğunuzda, bir şeyler indirdiğinizde, vb. karmaşaya ve gereksiz yere eklenir. Bazı işletim sistemleri, kullanıcıların bilgisayarlarının sorunsuz ve spam içermeyen bir şekilde çalışmasını sağlayan yerleşik bir sistemle birlikte gelir. Bilgisayarınız normalden daha yavaş çalışmaya başlarsa, ciddi bir bakıma ihtiyaç vardır.

Temel Bilgisayar Donanımı Bakım Kontrol Listesi

  • Bilgisayarınızın, LCD’nizin, yazıcınızın bir aşırı gerilim koruyucuya bağlı olduğundan emin olun.

  • LCD, fare, klavye ve diğer parçalarınızı özellikle bu amaç için alkolsüz temizleyiciler veya mendillerle temizleyin.

  • Tüm cihazlar arasındaki fiziksel bağlantıları kontrol edin, temiz hava akışının sağlandığından emin olun ve hiçbir yerde tellerin engellenmediğini kontrol edin.

  • Bilgisayarınızın içinde ve çevresinde biriken tozu üfleyin veya vakumlayın. Bilgisayarınızın anakartı ve genişletme kartlarının yanları tozu ve kiri çeker, bu alandaki tozu da üfler.

Bilgisayar Bakım ve Onarım Süreci

Temel Bilgisayar Yazılımı Bakım Kontrol Listesi

  • İlk olarak, bilgisayarınızın virüs tanımını güncelleyin veya güvenilir bir antivirüs programı kurun. Virüsten koruma programınızı güncelleyin ve haftada en az bir kez eksiksiz bir virüs taraması çalıştırın.

  • İnternet önbelleğini temizleyin. İnternette her gezindiğinizde, bilgisayarınız tüm web sayfalarını ve kaydırdığınız görüntüleri kaydeder. Bu yedekleme bilgileri, sabit sürücü alanında saklanır.

  • Geri Dönüşüm Kutunuzu boşaltın. Bir şeyi her sildiğinizde onu boşalttığınızdan emin olun. Bu, sabit sürücüyü boş ve gereksiz dağınıklıktan temiz tutacaktır.

  • Masaüstündeki kısayol simgeleri şüphesiz kullanışlı ve kolay erişilebilirdir, ancak kullanılmayan simgelerden kurtulun. Bu, masaüstünüzün temiz ve düzenli görünmesini sağlayacaktır.

  • Korumak ve geri yüklemek için veritabanınızı yedekleyin (sistem arızası durumunda).

  • İstenmeyen dağınıklığı temizlemek için bilgisayarınızı düzgün şekilde yeniden başlatın.

Yukarıdaki bilgisayar bakım kontrol listesini kullanarak PC’nizin en iyi performansı göstermesine yardımcı olabilirsiniz. O zaman bile bilgisayar sorunlarınız olabilir ve bilgisayarınızı düzeltmek için Ankara’nın en iyi teknik servis hizmetini sunan Akta Bilgisayar’a başvurabilirsiniz.

Kaynak

Sosyal Medyada Paylaş!