Bilgisayar Bakımı İçin İpuçları Nelerdir?

Doğru bilgisayar bakımı, bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır. Güncellemeler ve testler için harcanan birkaç dakika, yavaş performansı ve sinir bozucu çökmeleri önleyebilir.

İşte bazı bilgisayar bakımı ipuçları:

Güncellenmiş Antivirüs Güvenlik Yazılımını Yükleyin

İyi bir antivirüs programı kurun ve düzenli bir tarama ayarlayın. Bazı bilgisayarlar önceden yüklenmiş bir virüsten koruma programıyla birlikte gelir, ancak virüsten koruma yazılımının yüklü olduğundan ve kötü amaçlı yazılımları düzenli olarak arayacak ve bunları silecek şekilde ayarlandığından emin olun. İhtiyacınız olursa Avast, AVG ve Avira gibi birçok ücretsiz antivirüs programı mevcuttur. Ancak ne olursa olsun, bilgisayarınızı virüslere karşı korumak çok önemlidir.

Verileri Tutarlı Olarak Yedekleyin

Geri yükleme noktaları oluşturun ve verilerinizi tutarlı bir şekilde yedekleyin. Ekstra güvenli olması için dosyalarınızı sabit sürücüde (veya harici bir sabit sürücüde veya bulutta) yedekleyebilirsiniz. Bilgisayarlar genellikle, bilgisayarınızın daha sonra geri dönebileceğiniz eksiksiz bir sürümünü kaydeden bir sistem geri yükleme noktaları (Mac’lerde Time Machine, Windows bilgisayarlarda Sistem Geri Yükleme) oluşturmak için bir programla birlikte gelir. Bu, bir virüs bilgisayarınızı tamamen çökertmişse ve bundan nasıl kurtulacağınızı bulamıyorsanız faydalıdır. Virüs uygulanmadan önceye geri dönün. Programı otomatik olarak düzenli yedeklemeler oluşturacak şekilde ayarlayın veya bunu yapmak için üçüncü taraf bir program yükleyebilirsiniz.

Sisteminizi ve Programlarınızı Güncel Tutun

Bilgisayar bakımı yaparken unutulmaması gereken önemli noktalardan biri de güncel kalabilmektir. Yazılım geliştiricileri, işletim sisteminizden düzenli olarak kullandığınız diğer tüm programlara kadar her şeyi düzenli olarak günceller. Bu güncellemeler, yazılımınızın en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlar. Bu güncellemeler ayrıca düzenli olarak güvenlik açıklarını da tıkar; bu nedenle, bilgisayarınızı kötü amaçlı casus yazılımlara ve virüslere karşı korumak için bildirim alır almaz güncellemeleri yüklemelisiniz.

Kullanılmayan Programları ve Dosyaları Kaldırın

Bilgisayar bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta da gereksiz programları kaldırıyor olmanızdır. Daha eski bir işletim sisteminiz varsa, bilgisayarın yavaşlamasını önlemek için sabit sürücüyü düzenli olarak birleştirin. Kullanılmayan programları ve dosyaları kaldırdığınızdan emin olun. Bilgisayarınız ne kadar fazla boş alana sahipse, o kadar hızlı çalışır. Tarayıcınız tarafından indirilen gereksiz dosyaları veya yer kaplayan diğer geçici program dosyalarını temizlemek için düzenli olarak disk temizliği yapın.

Her Zaman Güvenle Gezin

Virüslerden ve kimlik avı dolandırıcılığından kaçınmak için her zaman güvenli bir şekilde gezinin. Bilgisayarları yok eden kötü amaçlı yazılımlar, farkında olmadan üzerine tıkladığınızda bilgisayarınıza giden yolu bulur. Bir arama sonucundaki bir bağlantıya tıklamadan önce daima web adresini okuyun. Şüpheli bir açılır pencereyi asla tıklamayın, talep eden saygın bir firmadan olduğunu iddia etse bile oturum açma bilgisi vermeyin ve emin olmadığınız herhangi bir e-posta veya e-posta ekini asla açmayın.

Tozu ve Kiri Temizleyin

Bilgisayarınızın dışında ve içinde biriken tozu temizleyin. Oluşan toz aşırı ısınmaya neden olabilir ve bilgisayarınızın bozulmasının nedeni olabilir. Tozu ve diğer parçacıkları temizlemek için küçük bir vakum kullanın ve sıkıştırılmış konserve hava püskürtün. Kule tipi masaüstü bilgisayarlar modellerinde, optimum performans için kule içindeki tozu dikkatlice temizlemek üzere yan paneli çıkarın.

Bilgisayarınızı Her Zaman Aşırı Gerilim Koruyucusuna Takın

Elektrik fırtınaları veya dalgalanmalar, bilgisayarınızın içindeki hassas bileşenlerde onarılamaz hasara neden olabilir. Güç dalgalanmalarından korumanın en iyi yolu, bilgisayarınızı bir aşırı gerilim koruyucuya bağlamaktır.

Bilgisayarınızda bir sorun varsa ve bir çözümünüz yoksa, düzeltmek için Ankara’nın en iyi teknik destek birimi Akta Bilgisayar‘dan destek alabilirsiniz. Böylece bilgisayar bakımı için ihtiyacınız olan tüm adımlar sizin yerinize gerçekleştirilir.

Kaynak

Sosyal Medyada Paylaş!