6 Önemli BT Güvenlik İpucu Nedir?

İşletmenizi güvende tutmak için BT güvenlik ipuçları bulunmaktadır. Bilgisayar korsanlarını dışarıda bırakmak için, güvenlik bilinci oluşturun ve şirket kültürünüze saygı gösterin, böylece dijital güvenliği sürdürmek kahve yapmak kadar rutin hale gelir.

  • Karmaşık parolalar kullanın: Yönetim dahil her çalışanın daha önce kullanmadıkları bir alfa sayısal parola kullanması gerekir. Parola yöneticileri, asla unutulmadıklarından emin olmanıza yardımcı olabilir.

  • Bilinmeyen kimlikleri doğrulayın: Hassas bilgileri sormak için arayan ‘Muhasebeden ….’ya aşina değil misiniz? BT güvenlik adımları içerisinde herhangi bir bilgiyi yayınlamadan önce arayan kimliğini ve erişim izinlerini iki kez kontrol edin. Bilgisayar korsanları, yardımcı olma arzumuzla oynamayı severler.

  • Varsayılan olarak şifrele: Kişiler, daha verimli çalışabilmeleri için verileri düzenli olarak bir dizüstü bilgisayara veya akıllı telefona aktarır. Ne yazık ki, bu ekipman kolayca çalınabilir. İşletim sistemlerini varsayılan olarak verileri şifreleyecek şekilde ayarlayın, böylece veriler yanlış ellerde işe yaramaz hale gelir. BT güvenlik ipuçları arasında şifre ayarlamalarının önemli bir noktada olduğu unutulmamalıdır.

BT güvenlik ipuçları
  • Taşınabilir aygıtları koruyun: Dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları her zaman bir parola gerektirmeli ve kısa bir süre sonra otomatik olarak kilitlenecek şekilde ayarlanmalıdır. Onları asla arabalarda, otobüslerde, tuvaletlerde vb. gözetimsiz bırakmayın.

  • Kişisel kullanım kuralları belirleyin: Facebook gibi üretkenlik boşluklarını engellemiş olsanız da oyunlar, video akışı veya alışveriş ile ilgili kurallar nelerdir? Kendi yazılımlarını kurabilirler mi? İş bilgisayarları kişisel kullanım için kullanıldığında, güvenlik tedbirleri kayma eğilimi göstererek istenmeyen kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine neden olur.

  • Sık sık eğitim verin: Dijital güvenlik tehditleri düzenli olarak değişiyor ve insanlar ‘bu asla benim başıma gelmeyecek’ diye düşünerek belirli bir tehlike düzeyine alışıyorlar. Ayda bir 5 dakikalık bir tartışma, bilgisayar korsanlarını dışarıda tutan engel olabilir.

BT Güvenlik Adımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • E-postalardaki bağlantılar – Bilgisayar korsanları genellikle bankanızdan veya benzerlerinden gelmiş gibi görünen e-postalar gönderir. Farenizle üzerine gelerek bağlantıyı kontrol ettiğinizden emin olun. Bu, “kimlik avı” olarak bilinir.
  • Teknik dolandırıcılık açılır pencereleri – Bilgisayarınıza virüs bulaştığını ve bir telefon numarasını aramanız veya yazılım indirmeniz gerektiğini bildiren açılır pencerelere dikkat edin. Bu şekilde BT güvenlik süreci içerisinde gerekli bir önlemi almış olursunuz.
  • E-posta ekleri – Asla bilinmeyen bir eki açmayın ve hatta tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilerden gelse bile, açmadan önce her zaman kötü amaçlı yazılım taraması yapın.

Kaynak

Sosyal Medyada Paylaş!