Dizüstü Bilgisayarlarınız İçin Doğru Adaptör Seçimi Nasıl Yapılır?

Dizüstü bilgisayarlar, şarj edilebilir bir pil biçiminde kendi güç kaynaklarına sahip taşınabilir aygıtlardır. Bu piller, yeniden şarj edilmeleri gerekene kadar yalnızca çok uzun süre dayanır. Dizüstü bilgisayarlar, bu amaçla duvar prizlerine takılan güç adaptörleri kullanır. Piyasada yüzlerce farklı dizüstü bilgisayar markası bulunmaktadır ve her biri kendi adaptör tipini ve modelini kullanır. Dizüstü bilgisayar adaptör seçimi yaparken, sahiplerin dizüstü bilgisayarlarının model numarasını ve voltaj ve amper gereksinimlerini kontrol etmeleri gerekir.

Bu bilgiler, uyumlu bir dizüstü bilgisayar adaptörünü çevrimiçi aramak için kullanılır. Bir adaptörün voltajı, dizüstü bilgisayarın gerekli voltajıyla eşleşmelidir. Bununla birlikte, bir adaptörün amperajı gerekli amperajı karşılayabilir veya aşabilir. Dizüstü bilgisayar sahiplerinin de doğru konektör tipine sahip bir adaptör seçimi yapması gerekir. Silindirik konektör uçları, bir dizüstü bilgisayar cihazı için en yaygın kullanılan tiptir. Diğer bir seçenek de, güç ayarlarını dizüstü bilgisayara uyarlayabilen ve birden çok konektör ucuyla birlikte gelen evrensel bir güç adaptörü aramaktır.

Dizüstü Bilgisayarlar DC Gücü Kullanır

Tüm dizüstü bilgisayarlar, çalışmak için Doğru Akım (DC) gücünü kullanır. DC, tek yönde sürekli olarak akan elektrik enerjisidir. İdeal olarak, güç dizüstü bilgisayara akar. Çoğu duvar prizi, sürekli değişen, ancak pozitif bir akım akışı ile sonuçlanan Alternatif Akım (AC) kullanır. Dizüstü bilgisayarlar bu tür bir güçle çalışamaz, bu nedenle duvar prizinin akımını DC gücüne dönüştürmek için bir adaptör gerekir.

Adaptör, dizüstü bilgisayarın pilini şarj ederken dizüstü bilgisayar ile duvar prizi arasındaki kablolara bağlanan küçük, ağır kara kutudur. Bu cihazlar, dizüstü bilgisayarın AC gücünü standart bir duvar prizinden kullanmasını mümkün kılan şeydir. DC güç sağlayan elektrik prizleri için DC adaptörleri de vardır.

Dizüstü Bilgisayarlar için Adaptör Türleri

Dizüstü bilgisayarlar enerji için iki ana güç adaptörüne güvenirler: AC adaptörü ve DC Adaptörü. Şarj cihazları olarak da bilinen bu adaptörler, elektrik prizinden gelen elektriği dizüstü bilgisayar için kullanılabilecek bir forma dönüştürmeye yardımcı olur.

AC Adaptör

AC adaptörü, AC gücünü çoğu evde bulunan bir duvar prizinden, çoğu küçük cihaz tarafından kullanılan DC gücüne dönüştürür. Dizüstü bilgisayarlar DC gücü kullanır. Bu, çoğu dizüstü bilgisayarın sahibi hareket halindeyken çalışmaya devam etmek için kullandığı piller tarafından sağlanan güç türüdür.

DC Adaptörü

Dizüstü bilgisayarlar DC güç kullanır, bu nedenle bir DC güç kaynağına takılırken DC adaptörüne gerek yokmuş gibi görünür. Bununla birlikte, çoğu DC güç kaynağı, bir dizüstü bilgisayarın ihtiyaçları için çok düşük bir voltaj sağlar. Bu gücü almak ve dizüstü bilgisayarın pilini şarj etmek veya çalıştırmak için kullanabileceği daha yüksek bir voltaja dönüştürmek için bir DC güç adaptörü gerekir. DC güç kaynakları arasında arabalar, uçuş içi prizler ve güneş enerjisi panelleri veya piller bulunur.

Doğru Adaptör Modelini Bulmak

Piyasada çok sayıda farklı adaptör olduğundan, satın almadan önce bir dizüstü bilgisayarın hangi tip adaptöre ihtiyacı olduğunu kontrol etmek çok önemlidir. Adaptörlerin çoğu, belirli dizüstü bilgisayar markaları ve modelleri için pazarlanmaktadır. Ayrıca adaptörün voltajını, akımını ve polaritesini de listeleyeceklerdir. Bu şekilde, dizüstü bilgisayar sahipleri cihazları için uygun adaptörü seçimi yapabilir. Bir dizüstü bilgisayar için doğru adaptör seçimi, dizüstü bilgisayarın model numarasını ve güç gereksinimlerini kontrol etmek anlamına gelir.

  • Dizüstü bilgisayarın model numarasını alın. Bu genellikle dizüstü bilgisayarın altına yapıştırılmış küçük bir çıkartma üzerine basılır.
  • Dizüstü bilgisayarın güç gereksinimlerini öğrenin. Bu aynı zamanda dizüstü bilgisayarın altına yapıştırılmış küçük bir çıkartmanın üzerine de basılmıştır.
  • Dizüstü bilgisayarın güç bağlantı noktasının yanında da yazdırılabilir. Amperajı ve gerekli voltajı arayın.
  • Uyumlu adaptörler olup olmadığını öğrenmek için çevrimiçi model numarasına bakın. Adaptörün voltajı ve amperajı, dizüstü bilgisayarın gereksinimlerine uygun olmalıdır.
  • Dizüstü bilgisayar adaptörünün konektör tipini, çevrimiçi bulunan mevcut adaptörlerle karşılaştırın. Adaptörün dizüstü bilgisayara takılabilmesini sağlamak için eşleşmeleri gerekir.

Gerilim Hakkında

Voltaj, elektrik enerjisini dizüstü bilgisayara çeken şeydir. Bir tür kürek teknesindeki tekerlekler gibi, kürek teknesini su üzerinde döndüren ve iten. Bu durumda, kürek teknesi aslında bir grup elektrondur. Dizüstü bilgisayarın voltajı adaptör tarafından sağlanandan farklıysa, elektrik enerjisini dizüstü bilgisayara çekmek için gereken doğru şarjı oluşturamaz. Bir dizüstü bilgisayar adaptörü için doğru voltajı bulmak, gücün dizüstü bilgisayarı kısa devre yapmasını önlemek için de önemlidir. Çok yüksek bir voltaj, dizüstü bilgisayarın devrelerini aşırı yükleyecektir. Sahipler, bu noktada yeni bir adaptörden daha fazlasını satın almaya ihtiyaç duyacaklar.

Amperaj Hakkında

Akım olarak da bilinen amperaj, dizüstü bilgisayarın çalışması için yeterli gücü veren şeydir. Herhangi bir anda dizüstü bilgisayara akan elektrik enerjisi miktarıdır. Dizüstü bilgisayarlar, cihazdaki tüm devrelere güç sağlamak için doğru miktarda tutarlı enerji akışına ihtiyaç duyar. Genellikle voltaj, dizüstü bilgisayarın ne kadar potansiyel enerji kullanabileceğinin bir ölçüsüdür. Dizüstü bilgisayar güç adaptörleri üzerindeki amperajın, dizüstü bilgisayarın gerektirdiği amperajla eşleşmesi veya aşması gerekir.

Bağlayıcı Türleri

Yedek bir dizüstü bilgisayar adaptörü seçimi yaparken, konektörün dizüstü bilgisayarın güç bağlantı noktasına uyup uymadığını kontrol edin. Tüm dizüstü bilgisayarlar DC güç konektörleri kullanır, ancak tüm konektörler aynı olmayacaktır.

Tüm marka ve modellerdeki adaptör ihtiyaçlarınız ve sorularınız için AKTA Bilgisayar uzman teknik servis ekibiyle iletişime geçebilir, uzman desteğiyle adaptör seçimi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş!