Laptop Şarj Etme Yolları Nelerdir?

Cep telefonu pilleri ve laptop şarj hakkında çok fazla konuşma var, ancak dizüstü bilgisayar pilleri kendi sınıflarında ve ilgiyi hak ediyor. Dizüstü bilgisayar piliniz en önemli bileşenlerinden biridir – ancak dizüstü bilgisayarlardan bahsettiğimizde yalnızca monitör boyutu veya RAM ve CPU gücü gibi şeyleri düşünmeye meyilli olmaktayız. Dizüstü bilgisayar pilleri özel dikkat ve özen gerektirir ve bunun olmaması, birçok dizüstü bilgisayar sahibinin pillerini istediklerinden daha erken değiştirmek zorunda kalmalarının nedenidir. Pil ömründen en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için dizüstü bilgisayar pil şarjı ipuçları ve püf noktalarını derledik.

Dizüstü Bilgisayarımı Her Zaman Takılı Bırakmalı Mıyım?

Bu, dizüstü bilgisayar sahiplerinin çokça aklına gelen bir sorudur. Cevap oldukça basit bir “Hayır” dır. Optimum pil kullanımı ve dizüstü bilgisayarınızın pilinden en fazla ömrü elde etmek için, pilin %40 ile %80 arasında laptop şarj optimum olarak görülmüştür. Bununla birlikte, yeni nesil lityum piller tam laptop şarj döngülerinde daha iyi performans gösterir, bu nedenle %40’ın altına düşmesine izin vermemek iyi bir kuraldır. Ayrıca, başka bir ana nedenden dolayı her zaman şarjda bırakmak istemezsiniz – bunu yapmak, bazı modellerde pilin aşırı ısınmasına neden olabilir. Bununla birlikte, birçok dizüstü bilgisayar modelinde, pil %100 şarj edildiğinde, pilin güç kaynağını keser, bu nedenle bu noktadan sonra şarjın sürdürülmesi gereksizdir ve çoğu durumda pile zarar vermez.

Yeniden Laptop Şarj Etmeden Önce Pilimi Tamamen Boşaltmalı Mıyım?

Dizüstü bilgisayar pilinin şarj edilmesi söz konusu olduğunda bu başka bir yaygın sorudur. Cevap (yukarıdaki sorudan da tahmin edebileceğiniz gibi) Hayır. Son nesil dizüstü bilgisayar pillerinin çoğu, lityum iyon veya lityum polimerdir ve bu nedenle, birçok laptop şarj döngüsüne dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi, dizüstü bilgisayarınızı her zaman takılı tutmak pilinize zarar vermeyecektir, ancak dizüstü bilgisayar pillerinin sınırlı sayıda laptop şarj-deşarj döngüsü vardır. Bu nedenle pilinizin tamamen boşalmasına izin vermek, başlangıçta amaçlanan ömrünü uzatacaktır.

Dizüstü Bilgisayarlar İçin En İyi Laptop Şarj Etme Yolları Nelerdir?

Tüm dizüstü bilgisayarlarda soğuma için çıkarılabilir piller bulunmaz. Ve dahili soğutma fanları birkaç yıl sonra bozulabilir. Aşağıda, dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olması gereken, dizüstü bilgisayar sahipleri için bazı standart pil şarj ipuçları verilmiştir. Laptop şarj işlemi için dikkate alabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

  • Dizüstü bilgisayarınızı şarj ettikten sonra tamamen boşaltmaktan kaçının. Yapabileceğiniz en iyi şey, pil seviyesini yüzde 40 ile yüzde 80 arasında tutmaya çalışmaktır.
  • Dizüstü bilgisayarınızın çok ısınmadığından ve soğutma fanınızın düzgün çalıştığından emin olun.
  • Dizüstü bilgisayarınızın pili “aşırı şarj olamaz” ve aşırı şarj nedeniyle kendine zarar veremez. Şarj enerjisini atlayacak kadar akıllı.
  • Tam %100 şarj edilen piller yalnızca 300-500 deşarj döngüsüne sahiptir. Yalnızca %80’e kadar şarj olanlar, bu yeniden laptop şarj etme sayısının neredeyse dört katına çıkar.

Sosyal Medyada Paylaş!