Windows 10 Sorunları ve Çözümleri Nelerdir?

Çevredeki en popüler işletim sistemlerinden biri olarak Windows 10, sağlam arayüzü, gelişmiş akış işlevleri ve hızlı erişim yetenekleri için ona güvenen birçok kişi arasında olabilirsiniz. Yine de, yaygın popülaritesine rağmen, her kullanıcı zaman zaman teknik bir aksaklık veya hatalı çalışma hatasıyla karşılaşmak zorundadır. Neyse ki, bu sorunları çözmek için bir ton bilgisayar bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Evinizde giderebileceğiniz en yaygın beş Windows 10 sorunları ve çözümleri bir araya getirildi.

En Yaygın Windows 10 Sorunları ve Çözümleri

 • Uygulamalar Çalışmayı Durduruyor

  Çoğu zaman, bir güncellemeyi yüklemeyi bitirdikten sonra Windows uygulamaları çalışmayı durdurur. Basit bir uygulama yeniden indirme işlemi genellikle hile yapar. Tek yapmanız gereken Windows Mağazası’na gitmek, çalışmayan uygulamaları kaldırmak ve yeni bir kopyayı yeniden yüklemek. 

Bilgisayar Bakım ve Onarım Süreci
 • Dosyaların Doğru Uygulamada Açılmaması

  Windows 10 dosya ilişkilendirmeniz bozulursa, kaç kez çift tıkladığınız önemli değil, dosyalarınız doğru uygulamada açılmayabilir. Bunu düzeltmek için Başlat menüsüne gidin ve “Ayarlar” a gidin. “Sistem” simgesini seçin ve “Varsayılan Uygulamalar” üzerine tıklayın. Buradan, belirli PC dosyalarınızın her birini hangi uygulamaların açacağını seçebilir ve seçebilirsiniz. 

 • Yavaş Başlangıç Hızları

  Windows 10 sorunları arasında en yaygın problemlerden biri de cihazın yavaşlamasıdır. Windows 10 cihazınız çok yavaş açılıyorsa, sorun kötü amaçlı yazılım bulaşmasından veya güncelleme başarısızlığından kaynaklanabilir. Dizüstü bilgisayarınızı veya PC’nizi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için:

  • Windows tuşuna ve “I” ye tıklayın
  • “Güncelleme ve Güvenlik”e basın
  • “Windows Defender”ı seçin
  • “Tam Tarama”yı seçin ve “Şimdi Tara”ya tıklayın
  • Cihazınız kötü amaçlı yazılım taramasını tamamladıktan sonra ekrandaki talimatları okuyun ve uygulayın.

  Windows 10’unuzun güncel olduğundan emin olmak için “Güncelleme ve Güvenlik”e geri dönün ve “Güncellemeleri Kontrol Et”e tıklayın. Ek olarak, Başlat düğmesine tıklayarak, Ayarlar sekmesine giderek ve “Güncelleme ve Güvenlik” > “Windows Güncelleme”ye tıklayarak oraya ulaşabilirsiniz.

 • Çok Fazla veya Çok Az Bildirim

  Kimse aşırı miktarda bildirimle rahatsız edilmekten hoşlanmaz. Öte yandan, önemli mesajların açılmaması da sorun yaratabilir. Neyse ki, tüm bildirimlerinizi tek bir uygun noktada takip edip yönetmenin bir yolu var. Tek yapmanız gereken Başlat menüsüne tıklayıp “Ayarlar”ı seçmek. Ardından, “Sistem” > “Bildirimler ve Eylemler”e tıklayın. Bildirimlerinizin sizi ne zaman ve ne sıklıkla uyaracağını kontrol etmek için açma/kapama düğmesini tıklayabilirsiniz. 

 • Web Tarama Sorunları

  Özellikle Windows 10’un en son sürümüne yükselttikten veya diğer önemli güncellemeleri yükledikten sonra, Windows 10 tarama sorunlarının ara sıra ortaya çıkması nadir değildir. Yavaş veya donmuş bir tarayıcı için tek bir açıklama olmamasına rağmen, sorun genellikle tarayıcı kodunuz, kullanıcı profiliniz veya uzantılarınızdan kaynaklanmaktadır. Web’de gezinme sorunlarınızı çözmek için önce şunu deneyin:

  • Tarayıcınızı güncelleme
  • Eklentileri ve uzantıları devre dışı bırakma
  • Tarayıcınızı kaldırma ve yeniden yükleme
  • Virüsten koruma yazılımınızı kaldırma ve yeniden yükleme

  Bu noktada hala internette gezinme sorunları yaşıyorsanız, tarayıcı önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir. Bu sorun giderme adımları, Chrome, Microsoft Edge, Firefox veya başka bir tarayıcı kullanmanıza bağlı olarak değişir.

Önerilen sorun giderme ipuçlarımızı kullanmaya başladıysanız ve hala herhangi bir iyileşme belirtisi görmüyorsanız, bu daha ciddi bir soruna işaret edebilir. Hızlı ve doğru bir teşhis ve çözüm için bilgisayar sorun gidermede uzman ekibimize başvurabilirsiniz. Profesyonellerden oluşan ekibimiz, veri aktarımlarından ve cihaz ayarlamalarından Wi-Fi bağlantı sorunlarına ve daha fazlasına kadar her şeyi halledebilir. Başlamak için, bizimle iletişime geçin !

Kaynak

Sosyal Medyada Paylaş!